Activiteit

KMSKA LAAT - Elise Caluwaerts, The Now Collective & David Van Reybrouck

Categorie:

Concert

Datum:

21 mei 2026 van 19:00 tot 21:15
Het seizoen van Elise Caluwaerts als Artist in Residence in het KMSKA vertrekt vanuit het spanningsveld tussen macht en onmacht. Vanuit dat kader ontvouwt zich een traject dat historische, filosofische en artistieke perspectieven met elkaar verweeft en de vraag stelt hoe we ons vandaag verhouden tot de wereld en tot de aarde. In dat denken past ook The Now Collective, een artistiek platform dat muziek inzet als ruimte voor reflectie, aandacht en verbinding, zowel in museale en concertcontexten als in sociale omgevingen.

Een belangrijk scharnierpunt vormt een landschap van Alexander Keirincx (ca. 1630), waarin het landschap voor het eerst als autonome drager van betekenis verschijnt. David Van Reybrouck neemt dit werk als vertrekpunt voor een reflectie over de verhouding tussen mens en natuur, wetenschap en handelen, oorlog en diplomatie. Vanuit het bos van Keirincx leidt die gedachtegang naar De man die bomen plantte van Jean Giono, een verhaal waarin een andere, zorgzame omgang met het landschap wordt verbeeld.

Binnen deze gelaagdheid krijgt het tweede deel van Górecki’s Symphony of Sorrowful Songs een bijzondere betekenis. De tekst, geschreven door een jonge vrouw in een gevangeniscel tijdens de Tweede Wereldoorlog, verwoordt een radicale ervaring van machteloosheid. Tegelijk schuilt in die stem een andere vorm van kracht: de kracht om aanwezig te blijven, om te spreken ondanks het zwijgen van de wereld.

In het licht van de ecologische crisis krijgt deze spanning een nieuwe actualiteit. De muziek fungeert hier niet als historisch lament, maar als hedendaagse spiegel. In dialoog met beeld en woord verschuift de aandacht van kijken naar handelen, en opent zich een ruimte waarin luisteren, vertragen en aandacht een vorm van engagement – en van verzet – worden.

The Now Collective
The Now Collective is een flexibel ensemble van internationaal opgeleide musici, onder artistieke leiding van Elise Caluwaerts en Lev Adamov. Het collectief herdenkt het grote symfonische repertoire in intieme kamermuziekbezettingen en ontwikkelt concerten in zalen, musea en sociale contexten, met oog voor reflectie, publieksdialoog en maatschappelijke betrokkenheid.

Elise Caluwaerts – sopraan, oprichter en artistiek directeur
Elise Caluwaerts is Belgisch sopraan, curator en cultureel ondernemer. In haar artistieke werk verbindt zij klassieke muziek met beeldende kunst, filosofie en maatschappelijke reflectie. Als artist in residence in het KMSKA ontwikkelt zij interdisciplinaire programma’s op het snijvlak van muziek en hedendaags denken. Zij is oprichter en artistiek directeur van The Now Collective en medeoprichter van het educatieve initiatief DeMaestros. In 2025 werd zij geselecteerd als Global Eisenhower Fellow, met een focus op systeemverandering, culturele diplomatie en de maatschappelijke rol van kunst.

Lev Adamov – viool, medeoprichter en muzikaal directeur
Violinst Lev Adamov is eerste concertmeester van het Belgian National Orchestra en is daarnaast internationaal actief als kamermusicus. Adamov is medeoprichter en muzikaal directeur van The Now Collective, een artistiek platform dat muziek inzet als middel voor dialoog en culturele verbinding.

Musici van het ensemble

  • William Adji – viool: William Adji is actief als orkestmuzikant en kamermusicus op Europese podia en werkte samen met verschillende internationale orkesten en ensembles.
  • Elaine Ng – altviool: Elaine Ng is een gepassioneerd kamermusicus en werkt internationaal in orkest- en kamermuziekcontexten, met een sterke focus op hedendaagse muziek.
  • Kacper Nowak – cello: Kacper Nowak is een veelzijdig cellist met een internationaal profiel en een breed repertoire van klassiek tot hedendaags.
  • Carlos Navarro Herrero – contrabas: Carlos Navarro Herrero is een veelzijdige contrabassist die historisch geïnformeerde uitvoeringspraktijk combineert met hedendaagse muzikale innovatie.

Praktisch

  • Deze activiteit maakt deel uit van KMSKA LAAT
  • Wanneer?
    Van 19.00-19:45 en 20.30-21:15
  • Waar?
    ZAAL 2.5
  • Voor wie? 
    Voor iedereen met een ticket voor donderdagavond, zolang de capaciteit het toelaat.
  • Prijs
    Gratis mits museumticket, reserveren niet nodig, volzet is volzet!
Rubens

Blijf verbonden!

Ontvang altijd de laatste nieuwtjes